Čtečky elektronických knih umožňují přístup k mnoha knihám prostřednictvím jednoho zařízení. Stejně jako u všech technologií existuje před nákupem mnoho faktorů, které byste měli zvážit, abyste nepřišli o peníze nebo nekoupili něco, co vám nebude vyhovovat. Pečlivé zvážení následujících faktorů by mělo pomoci zajistit, abyste se při nákupu e-book čtečky rozhodovali správně.
Další rady ohledně výběru elektronické čtečky knih najdete i zde na Mobilmania.cz.
Při koupi čtečky elektronických knih se zaměřte zejména na velikost (nejmenší obrazovky mají velikost 5 palců, největší obrazovky jsou 9 palcové) a kvalitu displeje. Je asi to úplně nejdůležitější kritérium. Kvalita displeje se odrazí i na ceně, čím kvalitnější displej bude čtečka knih mít, tím dražší bude.
Kvalita displeje, kterým čtečka knih disponuje, má vliv zejména na čitelnost textu z displeje. Kvalitní čtečka knih bude méně namáhat vaše oči. Důležitá je také technologie, kterou čtečka knih používá pro zobrazení. Například e-book čtečka s E-Ink displejem nabízí pouze černobílé zobrazení – tedy respektive 4 - 16 odstínů šedi.
A stejně tak je tomu i u velikosti displeje. Za větší displej ebook čtečky pro elektronické knihy si budete muset také trochu připlatit. Mnozí považují za výhodu to, pokud má čtečka knih také dotykový displej – ale to už záleží spíše na vkusu. Někomu může dotykový displej u čtečky elektronických knih vyhovovat a někomu ne.
Při výběru čtečky knih dbejte také na výdrže baterií. Ty nejmodernější čtečky knih vám vydrží nepřetržitě fungovat až několik týdnů. A uznejte sami – to rozhodně nezní špatně. Čtečka knih by také měla podporovat češtinu – čtečky elektronických knih by tedy měly zvládnout zobrazování českých znaků a mít přeložené menu do češtiny, apod. Ebook čtečky zakoupené u nás by měly češtinu podporovat bez problémů, ale v případě nákupu čtečky elektronických knih v zahraničním eshopu se na to prodejce raději zeptejte.
Sledujte také uživatelské recenze a hodnocení na internetu. To vám často napoví, jak složitě či naopak jednoduše se vám e-book čtečka bude ovládat. Co byste neměli opomenout jsou i informace o podporovaných formátech – a to jak zvukových, tak hudebních či obrazových. Ujistěte se tedy předem, že čtečka, kterou si chcete pořídit podporuje většinu formátů, se kterými budete pracovat – některé čtečky vám dokáží totiž přehrát jak soubor s textem, tak hudbu či zobrazit fotografie.
Důležité je také, jaká rozhraní e-book čtečka podporuje – někomu bude stačit klasické USB rozhraní, někdo vyžaduje u čtečky knih přítomnost Wi-Fi nebo 4G rozhraní. Mnozí z vás očekávají od čtečky elektronických knih i další funkce, které vám zpříjemní dlouhé chvíle ve vlaku, v autě či při čekání na letadlo. A co je myšleno těmi extra funkcemi?
Mnohé čtečky elektronických knih vám mohou nabídnou hry jako například sudoku, vestavěný webový prohlížeč jiné čtečky knih mají zase podrobný výkladový slovník apod.